Mediat

1 Qershor, 2021

Iniciativat

Reagim kundër gjuhës denigruese në rrjetet sociale në videot e…

01.06.2021 Artpolis – Qendra për Art dhe Komunitet dënon gjuhën denigruese të përdorur nga përcjellësit e rrjeteve sociale, Facebook dhe Instagram, në videot e publikuara të emisionit Oxygen, me datë…

Lexo me shumë

7 Maj, 2020

Mediat

Koha.net- “Zgjimi i pranverës” planifikohet të shfaqet në amfiteatrin e…

05.05.2020 Teatri Kombëtar i Kosovës po synon ta inskenojë premierën e parë të këtij viti në amfiteatrin e Gërmisë, në muajin qershor. Menaxhmenti i TKK-së i ka bërë këto plane…

Lexo me shumë

Kultplus-“Zgjimi i pranverës” planifikohet të shfaqet në amfiteatrin e Gërmisë,…

06.05.2020 Virusi Covid-19 doli të jetë një dry i fuqishëm. Izolimi që solli ky virus pati pasoja të mëdha. Por, tash ka ardhur koha që këto pasoja të kthehen në…

Lexo me shumë

24 Prill, 2020

FemArt

Koha.Net: “FemArt” në edicionin e shtyrë pyet për fuqinë e…

20.04.2020 Shkruan: Alberina Haxhijaj Prishtinë, 19 Prill - Edicioni i 8të i “FemArt”, që është festivali i parë dhe i vetëm feminist në Kosovë, gjatë muajit tetor do të mundohet…

Lexo me shumë

15 Prill, 2020

Mediat

Emisioni televiziv: Dogovor?! Çka nëse gratë kanë më shumë fuqi?

05.03.2020 Drejtoresha ekzekutive e Artpolis Zana Hoxha mori pjesë në tavolinën e diskutimit në emisionin televiziv Dogovor?! "Šta bi se desilo da žene imaju više moći?" (Çka nëse gratë kanë…

Lexo me shumë

1 Shtator, 2019

Blog

Kanuni i gruas në Teatrin Kombëtar: Një këngë vaji për…

Aug 8, 2019 - *Citizens Channel/ Entenela Ndrevataj “Teatri i përmbushte kushtet, kishte skenën, mirëpo për fat të keq i kishte dyert e mbyllura” shprehet Qëndresa Loki, e cila ditën…

Lexo me shumë

Kanuni i gruas në Teatrin Kombëtar: Një këngë vaji për…

Aug 8, 2019 - *Citizens Channel/ Entenela Ndrevataj “Teatri i përmbushte kushtet, kishte skenën, mirëpo për fat të keq i kishte dyert e mbyllura” shprehet Qëndresa Loki, e cila ditën…

Lexo me shumë

23 Shtator, 2017

Blog

"Trojanet" – Faza e parë – La Mama dhe Artpolis

Nga data 28 gusht deri më 10 Shtator, 2017 artistët/et e Teatrit La MaMa në partneritet me Qendrën Artpolis, në teatrin Oda në në Prishtinë dhe në fshatin artistik Kukaj…

Lexo me shumë

17 Shtator, 2016

Mediat

EXPRESS – Në teatrin “ODA” u dha premiera “Çështje zakoni”…

Kryefamiljari improvizon pushimet verore brenda objektit që del të jetë banesa e re të cilën e ka blerë pa u konsultuar me familjen. Por për të siguruar paratë, krye më…

Lexo me shumë

14 Shtator, 2016

Mediat

PORTALIKS – Artpolis prezanton shfaqjen premierë “Çështje zakoni”

Artpolis organizata që promovon, kulturë, art, bashkëekzistence inovative në vend, prezenton shfaqjen Forum Teatër: “Çështje zakoni” premiera e të cilës do të mbahet në teatrin ODA me 15 Shtator 2016,…

Lexo me shumë

1 Qershor, 2016

Mediat

KOSOVALIVE360 – “FemArt” i solli frymë feministe Prishtinës

Java që lamë pas u karakterizua me shumë aktivitete, panele, punëtori, promovime librash, shfaqje e koncerte muzikore që u mbajtën në Prishtinë, në kuadër të festivalit të artisteve për të…

Lexo me shumë

KOHA – “FemArt” për Nexhmije Pagarushën përmbylli edicionin e katërt

1 Qershor 2016 - 10:30 Prishtinë, 1 qershor - Me shfaqje, muzikë dhe ndarjen e çmimit “FemArt” për këngëtaren Nexhmije Pagarusha u mbyll edicioni i sivjetmë i festivalit që mëton…

Lexo me shumë

31 Maj, 2016

Mediat

KOHA – Salem shpalos histori e vuajtje me muzikën që…

Salem shpalos histori e vuajtje me muzikën që dikur ishte e ndaluar 31 Maj 2016 - 11:03 Prishtinë, 31 maj - Vite më parë policia franceze do t’ia thyente instrumentet.…

Lexo me shumë

30 Maj, 2016

Mediat

KULTPLUS – Christine Salem me muzikën e ndaluar në FEMART

Christine Salem me muzikën e ndaluar në FEMART Publikuar: 2016-05-30 12:25:58 “Audienca ishte shumë e mirë, besoj që e realizuam një koncert të mrekullueshëm sepse patëm shumë energji të mirë,…

Lexo me shumë

KULTPLUS – “Rrëfimet private”, shfaqja e fundit në edicionin e…

“Rrëfimet private”, shfaqja e fundit në edicionin e katërt të FEMART Publikuar: 2016-05-30 21:17:08 Në kastën e aktorëve të kësaj shfaqje bëjnë pjesë: Amernis Nokshiq Jovanovska, Nina Dean, Peter Arsovski,…

Lexo me shumë

KULTPLUS – Përfundoi edicioni i katërt i festivalit FEMART

Përfundoi edicioni i katërt i festivalit FEMART Publikuar: 2016-05-30 23:06:18 Por jo vetëm kaq, festivali FEMART, u përmbyll me një koncert të festivalit DAM, ku për të pranishmit performuan sopranoja…

Lexo me shumë

29 Maj, 2016

Mediat

KULTPLUS – Rina Kaçinari dhe Jörg Mikula, dyshja që shpalosi…

Rina Kaçinari dhe Jörg Mikula, dyshja që shpalosi jetën në tinguj muzike Publikuar: 2016-05-29 10:50:30 Zëri akustik i instrumenteve dhe aura që e rrethonte Rina Kaçinarin u bashkëdyzuan dhe arritën…

Lexo me shumë

ZERI – “FemArt”, për të drejtat pronësore të grave

“FemArt”, për të drejtat pronësore të grave Dafina Kabashi • 29 Maj 2016 • 11:13 Materialet kanë filluar të mblidhen për shfaqjen, dhe bosht do të ketë të drejtën e…

Lexo me shumë